Czym charakteryzuje się druk offsetowy?

Dodano: 2022-04-05

Nawet osoby niezwiązane z branżą drukarską czasami spotykają się z określeniem „druk offsetowy”. Czym on się cechuje? Dlaczego korzysta z niego tak wiele firm? Opowiadamy o tym w poniższym wpisie.

Czym jest offset i kiedy się opłaca?

Druk offsetowy to jedna z najpopularniejszych metod druku na całym świecie. Offset umożliwia szybki druk bardzo dużych nakładów, zachowując przy tym wysoką jakość wydruków. Technologia druku offsetowego opiera się na specjalnych matrycach, których elementy wykorzystują zjawisko wzajemnego odpychania się czynników niedrukujących i drukujących. Obraz z matrycy przenoszony jest na cylinder pokryty gumą, a z niego – na papier. Drukarnia offsetowa korzystając z papieru w rolkach, w bardzo krótkim czasie jest w stanie wydrukować spory nakład plakatów, ulotek, czy książek.

Czy offset jest tani?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Offset jest najtańszą metodą druku przy dużych nakładach – cena za jeden wydruk jest bardzo niska. Nie jest opłacalny przy nakładach niskich: stosunkowo drogie jest samo przygotowanie matrycy i rozruch maszyn. Offset nie jest też dobrym wyborem, gdy kolejne wydruki mają różnić się od siebie nawet nieznacznie (np. imienne zaproszenia). Każda zmiana wymaga bowiem przygotowania matrycy od nowa. Offset nie sprawdzi się w przypadku drukowania materiałów „na ostatnią chwilę”. Wydruki powinny dobrze wyschnąć przed wyruszeniem w drogę, aby się nie rozmazały. We wszystkich pozostałych przypadkach druku wysokonakładowego offset jest najlepszym możliwym wyborem. Drukarnie offsetowe mają możliwość wykonywania nadruku na kartonach, papierze samoprzylepnym i foliach.

Istnieje kilka rodzajów druku offsetowego. Można podzielić je ze względu na rodzaj podłoża drukowego (arkuszowy lub zwojowy), czy sposób utwardzania farby (coldseat – przez jej wsiąkanie lub headset – przez jej odparowanie w wysokiej temperaturze). Offset można podzielić też na wodny i bezwodny, w zależności od tego, jakiego roztworu użyje się do uzyskania określonej relacji między formami drukującymi i niedrukującymi.

Logo

WLEPKI Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Realizacja futureindesign | Regulamin