Jak poprawnie przygotować plik do druku?

Dodano: 2021-11-10

Sam wydruk naklejek samoprzylepnych jest procesem bardzo sprawnym i mało skomplikowanym. Jeżeli przeprowadzany jest przez osobę posiadającą odpowiednią wiedzę, trudno tu o jakąkolwiek pomyłkę. Kluczem do sukcesu okaże się jednak poprawne przygotowanie pliku do druku przez klienta.

Jak powinien wyglądać gotowy plik do druku?

Wiele osób nie przykłada uwagi do poprawności projektu naklejek samoprzylepnych. To bardzo duży błąd, który może spowodować ich nieestetyczny wydruk. Źle przygotowany plik może nawet okazać się niezdatny do druku. Aby uniknąć tego typu przeszkód, zastosuj się do poniższych wskazówek.

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na rozszerzenie pliku. Musi być ono koniecznie jednym z poniższych:

Następnie sprawdź poprawność skali swojego projektu. Uznaje się, że 1 centymetr rzeczywistej naklejki to 100 pikseli w jej wersji elektronicznej. Przykładowo, jeżeli chcesz, aby Twoja wlepka posiadała wymiar 5 cm x 5 cm, przygotuj jej projekt w rozmiarze 500 pikseli x 500 pikseli.

Wykonawcy najczęściej dodają do wlepek 3 mm ramki w kolorze białym lub czarnym, co umożliwia ich precyzyjne cięcie. Jeżeli chcesz, aby naklejki samoprzylepne były pozbawione ramek, pamiętaj o wykonaniu 3 mm spadów w projekcie. Można je dodać w każdym programie graficznym. Ponadto weź pod uwagę, że najwyższą jakość wydruku zapewnia rozdzielczość 300 DPI oraz paleta kolorów CMYK.

Jak zaprojektować naklejki samoprzylepne?

Zdecydowana większość osób korzysta z usług profesjonalnych grafików. Będzie to niezbędne, jeżeli potrzebujesz bardzo zaawansowanego projektu, a nie posiadasz wiedzy w tej dziedzinie. Jeśli jednak  planowana wlepka ma być minimalistyczna, z pewnością poradzisz sobie z jej samodzielnym zaprojektowaniem. Wykorzystaj w tym celu dowolny program graficzny, taki jak na przykład:

Logo

WLEPKI Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Realizacja futureindesign | Regulamin