Jak wygląda skład materiałów do druku?

Dodano: 2022-03-29

Drukowanie materiałów dla klienta jest złożonym i skomplikowanym procesem, który obejmuje znacznie więcej działań niż puszczenie projektu na drukarkę i wydrukowanie go. Jednym z istotnych kroków w całym procesie przygotowawczym jest skład DTP, zwany również składem materiałów do druku. Termin skład DTP pochodzi od angielskiego skrótu „DeskTop Publishing”. Podstawowym założeniem składu jest przygotowanie projektu w taki sposób, aby finalny produkt był przystępny i komfortowy do czytania.

Jak krok po kroku tworzy się skład DTP?

Skład materiałów do druku wykonuje się niezależnie od tego, czy chodzi o wydruk książki, czasopisma, katalogu czy inne rodzaje druku reklamowego jak wlepki, ulotki czy broszury. Wszelkie działania związane z DTP pozwalają na komputerowe dostosowanie projektu do wydruku zarówno pod względem graficznym, jak i technicznym.

Pierwszym krokiem w całym procesie tworzenia składu materiałów do wydruku jest wykonanie makiety, czyli propozycji wyglądu ulotki czy katalogu. Podczas planowania należy zwrócić uwagę na wygląd pojedynczych stron, wygląd tabel i wykresów, krój wszystkich zastosowanych czcionek, format materiału, a także prezencję zdjęć i ilustracji.

Po stworzeniu i zaakceptowaniu makiety nadchodzi pora na skład tekstu. Podczas niego zawartość projektowanego materiału zostaje sformatowana zgodnie z ustalonymi założeniami. Istotne jest dopasowanie stworzonego tekstu do makiety w taki sposób, aby całość prezentowała się estetycznie i była całkowicie czytelna. Jeżeli skład materiałów dotyczy książki czy innej publikacji, na końcu należy uwzględnić spis treści, tabel oraz ilustracji, dzięki czemu nie pojawią się błędy w numeracji.

Ostatnim etapem składu materiałów jest przekazanie projektu do osoby zajmującej się poprawkami i naniesienie ostatnich zmian. Po zaakceptowaniu finalnej wersji przychodzi czas na rozpoczęcie druku. Zlecenie wydruku profesjonalnej drukarni jest gwarancją, że cały projekt zostanie wykonany dokładnie i z dbałością o najmniejsze szczegóły.

Podczas wydruku należy zwrócić uwagę także na technikę drukowania, marginesy, rodzaj papieru, strukturę czerni oraz wiele innych elementów, które doświadczonym pracownikom nie sprawiają żadnego problemu. Jako że skład wymaga wiedzy i umiejętności technicznych, znany jest jako proces trudny i skomplikowany, który warto powierzyć rzetelnej drukarni.

Logo

WLEPKI Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Realizacja futureindesign | Regulamin