Jakie elementy drukuje się na odzieży sportowej?

Dodano: 2021-12-11

Znakowanie odzieży poprzez nadruk to świetny sposób na wyróżnienie się z tłumu w przypadku osób prywatnych. Natomiast dla firm jest to doskonała i skuteczna forma reklamy. Dzięki stale rozwijającej się technologii obecnie można personalizować poprzez nadruk praktycznie każdy materiał. W poniższym artykule skupimy się na przybliżeniu procesu znakowania odzieży sportowej i poruszymy najbardziej nurtujące kwestie – czy wszystko można wydrukować na odzieży sportowej i jakie znaczenie ma materiał, z jakiego wykonane jest ubranie. Zapraszamy do lektury!

Jakimi metodami wykonuje się nadruk na odzieży sportowej?

Najpopularniejszą metodą znakowania odzieży sportowej jest sublimacja, która umożliwia drukowanie skomplikowanych, kolorowych wzorów pełnych detali. Jednak, za jej pomocą można tworzyć nadruki tylko na jasnych materiałach o wysokiej zawartości poliestru (min. 80%). Natomiast do tworzenia nadruków na ciemnych tkaninach, niekoniecznie wykonanych z poliestru wykorzystuje się folię flex, która z kolei pozwala jedynie na wydrukowanie jednobarwnych wzorów. Dzięki temu najlepiej sprawdza się do drukowania na odzieży sportowej m.in.: nazwisk i numerów zawodników, nazw klubów i sponsorów.

Na czym polega sublimacja i metoda folia flex?

Metoda sublimacji polega na wniknięciu tuszu w struktury tkaniny poprzez dociskanie do niej prasy termotransferowej. Wskutek jej działania zarówno barwnik, jak i tkanina zostają podgrzane, przez co włókna poliestrowe zostają otwarte. Z kolei tusz w tym procesie zmienia swój stan skupienia z ciekłego na gazowy. Po czym powstały gaz, zamiast osadzać się na powierzchni materiału, wnika głęboko w jego strukturę, powodując zmianę ich koloru. Znakowanie odzieży za pomocą folii flex również odbywa się z wykorzystaniem prasy termotransferowej, która wgrzewa folię w materiał, osadzając ją na jego powierzchni.

Sublimacja i folia flex – porównanie rezultatów

Sublimacja pozwala na stworzenie niewyczuwalnego w dotyku nadruku, który nie zaburza właściwości oddychających materiału – co jest szczególnie istotne w przypadku odzieży sportowej. Co więcej, nadruk powstały w wyniku sublimacji jest niezwykle trwały i odporny na wielokrotne pranie. Z tego powodu odzież z własnym nadrukiem przez długi czas, nawet przy intensywnym użytkowaniu będzie się świetnie prezentować, zachowując swój pierwotny wygląd. Z kolei nadruk wykonany folią flex charakteryzuje się bardzo dobrą elastycznością i niezwykle gładką fakturą. Ponadto grubość foli waha się od 50 do 170 mikronów, dzięki temu nadruk nie obciąża materiału i nie powoduje dyskomfortu podczas noszenia odzieży.

Logo

WLEPKI Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Realizacja futureindesign | Regulamin