Jakie techniki wykorzystuje się do nadruków na gadżetach?

Dodano: 2022-09-12

Klienci, którzy chcą przygotować gadżety reklamowe dla swojej firmy, często pytają, jaka technika wykonania nadruku jest najlepsza. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – technikę zawsze dobiera się do rodzaju podkładu, na którym ma powstać nadruk, oczekiwanej trwałości nadruku czy stopnia jego skomplikowania. Co warto wiedzieć o popularnych technikach nadruku?

Technika sublimacji

Technika sublimacji pozwala stworzyć nadruk na koszulkach reklamowych, który dosłownie „wgrzewa” się w tkaninę. Jest on bardzo trwały (odporny na pranie), jednak dobrze wychodzi tylko na jasnym poliestrze. Ta technika nie nadaje się do stworzenia nadruku np. na bawełnie.

Technika sitodruku

Technika sitodruku umożliwia wykonanie nadruku na wielu powierzchniach: od materiału, przez plastik, po zwykły papier plakatowy. Gadżety reklamowe takie jak torby czy koszulki z pewnością nie zniszczą się podczas prania. Przeciskanie farby drukarskiej przez sito i jej późniejsze utwardzanie mają jednak pewną wadę – przy jednostkowej produkcji jest stosunkowo kosztowne.

Flex-druk

Kolejną popularną metodą wykonywania nadruku reklamowego jest technika flex-druk. Polega ona na przygotowaniu nadruku na folii flex, a następnie przeniesieniu jej za pomocą folii transferowej na gadżet i wgrzaniu specjalną prasą. Flex-druk świetnie odwzorowuje kolory, jednak jest skuteczny tylko przy prostych wzorach.

Flex-flock

Techniki flex-flock używa się przy przenoszeniu prostych, niezbyt bogatych kolorystycznie wzorów na różnego rodzaju gadżety reklamowe. Upraszając, polega ona na wgrzaniu folii w dany materiał, po wcześniejszym przygotowaniu jej na ploterze. Jest idealna do nanoszenia nazw i logotypów, a do tego stosunkowo tania.

Logo

WLEPKI Wszelkie Prawa Zastrzeżone Projekt & Realizacja Realizacja futureindesign | Regulamin